Viitorul – Gaz Metan. La distanță de opt zile

Viitorul Constanţa - Gaz Metan Mediaş, marţi - 20 aprilie, ora 19.00

10 ianuarie 2021, Viitorul - FC Hermannstadt 2-1 a fost ultima victorie reuşită de dobrogeni pe teren propriu în campionat. Au urmat patru remize şi trei înfrângeri!

Patru victorii, trei remize şi opt înfrângeri este palmaresul înregistrat de medieşeni pe teren advers în ediţia curentă.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 16 ori în principala competiţie internă, de cinci ori au câştigat dobrogenii, de opt ori s-au impus medieşenii, iar alte trei partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Viitorul gazdă: 8 meciuri - 4 victorii Viitorul - două remize - două succese Gaz Metan.

Prima partidă a avut loc pe 20 august 2012, Viitorul - Gaz Metan 0-1. Oaspeţii au înscris în minutul 88 prin Victoraş Astafei, asta după ce în prima repriză Florin Dan a ratat un penalty.

Un singur meci s-a încheiat fără gol, pe 18 august 2013, cu Viitorul gazdă.

Cea mai mare diferenţă de scor s-a înregistrat pe 9 martie 2014, Gaz Metan - Viitorul 4-0 (Ciprian Petre, Alexandru Munteanu, Bogdan Ţîru - autogol, Bawab).

Întâia victorie din contul dobrogenilor: 8 aprilie 2015, Viitorul - Gaz Metan 1-0 (marcator Bonila, din pasa lui Florin Tănase).

Cea mai recentă întâlnire directă: 12 aprilie 2021, Viitorul - Gaz Metan 0-2, marcatori I. Larie şi R. Valente.

Mihai Teja vs Viitorul în Liga 1: 11 jocuri - două victorii - 4 remize - 5 înfrângeri.