Universitatea - FC Rapid. Spectacolul tribunelor

Universitatea Craiova - FC Rapid 1923, sâmbătă, 22 ianuarie – ora 20.00

Runda a 22-a programează unul dintre duelurile de tradiţie din fotbalul românesc, Universitatea Craiova - Rapid, un meci extrem de important şi în lupta pentru calificarea în play-off.

Oltenii sunt fără victorie în ultimele șapte etape, interval în care au reuşit doar patru remize.

10 decembrie 2021, Rapid - FC Argeş 2-0 a fost singurul succes izbutit de giuleşteni în precedentele șase runde, în rest au trei rezultate de egalitate şi două înfrângeri.

Ambele echipe au marcat cel puţin un gol în 17 dintre cele 21 de jocuri disputate în ediţia curentă.

Andrei Ivan este jucătorul cu cele mai multe contribuţii ofensive dintre fotbaliştii cu minute în sezonul actual, vârful craiovenilor participând la 13 dintre golurile marcate de Universitatea (10 goluri marcate, două pase decisive, un penalty scos şi transformat de un alt coleg).

13 dintre cele 21 de goluri încasate de Rapid au fost primite în repriza secundă.

De la revenirea fotbalului craiovean pe prima scenă din 2014, cele două s-au mai întâlnit de trei ori în principala competiţie internă şi de fiecare dată s-a impus gruparea din Bănie.

Cea mai recentă confruntare directă: 28 august 2021, Rapid - Universitatea Craiova 1-2, goluri înscrise de Alexandru Albu, respectiv Jovan Markovic şi Elvir Koljic.

Cele mai multe minute jucate în ediţia 2021/22 din cele două tabere:

Universitatea Craiova: Dan Nistor (1790 minute, 21 de prezenţe, de 16 ori integralist);

Rapid: Horaţiu Moldovan (1890 minute, integralist în toate cele 21 de etape).

Partida va fi transmisă în direct de LOOK Sport, DIGI Sport și TELEKOM Sport.