137 de jucători străini au evoluat în cele 40 de etape din sezonul 2017-2018, ceea ce înseamnă aproape 30,8 % din totalul fotbaliştilor cu minute în ediţia care tocmai s-a încheiat. Opt dintre aceştia au evoluat pentru două echipe.
Dinamo şi Gaz Metan Mediaş, fiecare cu câte 17 astfel de jucători, au fost formaţiile care au utilzat cei mai mulţi străini, ele fiind urmate de CS U Craiova, Sepsi OSK - 15, CSM Poli Iaşi - 13, Astra, CFR Cluj - 12, Concordia - 11, FCSB, Juventus - 7, ACS Poli, FC Botoşani, Viitorul - 6 şi FC Voluntari - 1.
Cei 137 au provenit din 48 de ţări, cei mai mulţi reprezentând Croaţia - 18, Portugalia - 15, Brazilia - 11, Franţa - 8, Moldova şi Spania, fiecare cu câte 6 străini.
În dreptul acestora s-au contabilizat 186 de goluri, 8 autogoluri, 384 de galbene şi 28 de roşii.
Cele mai multe goluri marcate de străini: Harlem Gnohere (FCSB) - 15 goluri.
Cele mai multe pase decisive: Diogo Salomao (Dinamo) - 9.
Cele mai multe prezenţe în echipa etapei publicată la finalul fiecărei runde de Revista LPF: Paulo Vinicius (CFR) - 7 prezenţe.
Iată cum arată echipa ideală formată din jucătorii străini cu minute în ediţia 2017-2018 a Ligii 1 Betano:
PORTAR

Giedrius Arlauskis (CFR Cluj / 26 jocuri) - Deţine recordul de minute consecutive fără gol primit, 631 de minute. Primul străin din istoria Ligii 1, dar şi întâiul portar campion cu trei echipe diferite.
APĂRĂTORI
Ivan Martic (CS U Craiova / 21 jocuri
) - Utilizat de Mangia pe flancul drept al oltenilor, a avut evoluţii apreciate. Cifre bune: două goluri şi trei pase decisive în 21 de jocuri.
Bogdan Planic (FCSB / 22 jocuri) - Un fotbalist cu un fizic impunător, care a arătat şi calităţi tehnice deosebite. Un gol şi o pasă decisivă, ambele contra CFR-ului.
Paulo Vinicius (CFR Cluj / 34 jocuri) - Liderul defensivei campioanei a fost şi cel mai ofensiv jucător din rândul fundaşilor centrali din Liga 1 Betano: cinci goluri şi două pase decisive.
Marko Momcilovic (FCSB / 28 jocuri) - Un luptător, un fotbalist care depune mult suflet pe teren. A înscris de patru ori, a oferit două pase decisive şi a prins de șase ori echipa etapei.
MIJLOCAȘI
Filipe Teixeira (FCSB / 27 jocuri)
- Un exemplu de profesionalism! A impresionat de fiecare dată când a fost utilizat. Trei goluri, o pasă decisivă şi un penalty obţinut sunt cele mai importante cifre din dreptul veteranului roş-albaştrilor.
Damjan Djokovic (CFR Cluj / 23 jocuri) - Util la mijlocul terenului şi decisiv în momentele cheie. A înscris de trei ori în 23 de jocuri.
Emmanuel Culio (CFR Cluj / 33 jocuri) - A făcut excelent legătura dintre defensivă şi ofensivă. A marcat de opt ori (șapte reuşite din penalty) şi a oferit cinci pase decisive.
Diogo Salomao (Dinamo / 35 jocuri) - A contribuit la 20 dintre reuşitele dinamoviştilor din acest sezon, fapt care i-a adus șase prezenţe în echipa etapei.
ATACANȚI
Gustavo Vagenin (CS U Craiova / 32 jocuri)
- A marcat de 11 ori, fiind al doilea cel mai bun marcator străin din ediţia 2017-2018. În plus, şi-a mai trecut în cont şi trei pase decisive.
Harlem Gnohere (FCSB / 31 jocuri, FOTO) - A înscris de 15 ori şi a devenit primul golgheter al campionatului dat de roş-albaştri după Raul Rusescu în sezonul 2012-2013. Are cifre impresionante în Liga 1: 37 de goluri în 90 de partide.
Notă:
Au fost luaţi în calcul doar fotbaliştii care au evoluat cel puţin în 20 de partide şi au prins prezenţe în ambele faze ale competiţiei, sezonul regulat şi play-off/out.