Rapid – Sepsi OSK. Pentru suporteri

FC Rapid 1923 – Sepsi OSK Sf. Gheorghe, luni, 5 august – ora 22.00

Bucureştenii au marcat cel puţin un gol în 17 dintre precedentele 18 meciuri jucate în campionat pe teren propriu. De partea cealaltă, covăsnenii au înscris de fiecare dată în 13 dintre ultimele 14 deplasări din Superligă.

Cele două echipe s-au mai întânit în principala competiţie internă de 11 ori, fiecare şi-a trecut în cont câte trei victorii, iar alte cinci partide s-au terminat la egalitate.

Primul meci a avut loc pe 2 octombrie 2021, Sepsi OSK - Rapid 2-2.

Cea mai mare diferenţă de scor s-a consemnat pe 20 ianuarie 2023, Rapid - Sepsi OSK 3-0, meci în care Marko Dugandzic a înscris de trei ori în primele 19 minute, acesta fiind cel mai rapid hat-trick reuşit de un jucător pe prima scenă din România în ultimii de 52 de ani (de la Anghel Iordănescu, 22 octombrie 1972, Steaua - Sportul Studenţesc 4-1 / minutele 2, 7, 16).

Cea mai recentă dispută directă din Superligă: 10 mai 2024, Sepsi OSK - Rapid 3-2, goluri înscrise de G. Debeljuh - dublă, I. Alimi, respectiv Cl. Petrila şi B. Burmaz.