S-a încheiat şi runda a 6-a din play-off/out, la finalul căreia CFR Cluj, învingătoare la Sf. Gheorghe, a profitat de remiza înregistrată la Ovidiu (Viitorul - FCSB 1-1) şi s-a distanţat la cinci puncte faţă poziţia secundă.
Gruparea antrenată în prezent de Dan Petrescu continuă să impresioneze prin defensiva foarte bine pusă la punct, dovadă că sunt fără gol primit de 492 de minute, ceea ce reprezintă un nou record pentru ediţia curentă.
De asemenea, întrecerea se anunţă interesantă şi în play-out, unde Gaz Metan şi Dinamo s-au desprins de pluton în lupta pentru câştigarea acestei faze, în timp ce, la retrogradare, distanţa dintre poziţia de baraj şi primul loc deasupra liniei este de doar patru puncte.
Mamoutou N'Diaye (Dinamo) şi Valentin Mihăilă (U Craiova 1948 CS) au înscris pentru întâia oară în principala competiţie internă din România. Prin această reuşită, jucătorul alb-albaştrilor a devenit cel mai tânăr marcator din ediţia curentă (născut 02.02.2000), devansându-i pe Yaşin Hamed (Sepsi OSK / n. 12.09.1999) şi Denis Mihai Drăguş (Viitorul / n. 06.07.1999).
Partida din Copou dintre Poli şi Concordia a consemnat debutul în campionat al lui Francisc Ionuţ Cristea, fotbalistul grupării moldave fiind al 96-lea jucător eligibil pentru selecţionata U 21 cu minute în sezonul actual, dintre care 39 sunt născuţi după 1 ianuarie 1999.
Iată cum arată Top 5 cei mai tineri jucători cu minute în primele 32 de runde din stagiunea 2018-2019: Stoica Ianis Ilie (Dunărea / născut pe 08.12.2002), Pitu Alexi Paul (Viitorul / născut  pe 5.06.2002), Bălan Florin Francis (FC Voluntari / născut pe 1.02.2002), Popescu Călin (Sepsi OSK / născut pe 15.11.2001) şi Markovic Jovan (U Craiova 1948 CS / născut pe 23.03.2001).
Tot la capitolul tineri, de notat o cifră rotundă în dreptul lui Ianis Hagi ( FOTO) - golul 20 în Liga 1 (în 80 de jocuri). Dintre acestea, 10 au fost izbutite în ediţia în curs, el fiind cel mai bun marcator dintre cei născuţi după 1 ianuarie 1996, clasament în care este urmat de Florinel Coman - 9 goluri şi Dennis Man - 8 goluri.