Gaz Metan – Farul. Obiective diferite

Gaz Metan Mediaș – Farul Constanța, luni, 29 noiembrie – ora 17.30

15 octombrie 2021, Gaz Metan - Dinamo 2-1: a fost singura victorie reuşită de medieşeni în ultimele șapte meciuri disputate în campionat pe teren propriu, interval în care au mai înregistrat trei remize şi tot atâtea înfrângeri.

Doar un succes a bifat gruparea constănţeană pe teren advers în ediţia curentă, 2-0 cu FC Botoşani, în rest au trei rezultate de egalitate şi patru partide pierdute.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 18 ori în principala competiţie internă, de opt ori s-a impus Gaz Metan, de șapte ori a câştigat Farul, iar alte trei meciuri s-au terminat remize.

Prima partidă a avut loc pe 20 august 2012, Viitorul - Gaz Metan 0-1. Oaspeţii au înscris în minutul 88 prin Victoraş Astafei, asta după ce în prima repriză Florin Dan a ratat un penalty.

Un singur meci s-a încheiat fără gol, pe 18 august 2013, cu Viitorul gazdă.

Cea mai mare diferenţă de scor s-a înregistrat pe 9 martie 2014, Gaz Metan - Viitorul 4-0 (Ciprian Petre, Alexandru Munteanu, Bogdan Ţîru - autogol, Bawab).

Singura victorie din contul dobrogenilor în deplasare: 14 octombrie 2017, Gaz Metan - Viitorul 0-1.

Cea mai recentă întâlnire directă: 25 iulie 2021, Farul - Gaz Metan 2-0, goluri înscrise de Jefte Betancor şi Adrian Petre.

Antrenorul Ilie Poenaru este fără victorie în faţa lui Gheorghe Hagi, palmaresul său cuprinzând două rezultate de egalitate şi trei înfrângeri.

Mediile de vârstă:

Gaz Metan - 26 ani şi 4 luni;

Farul - 23 ani şi 10 luni, cea mai mică din Liga 1.

27 de jucători a utilizat Gaz Metan în primele 16 etape, dintre care 12 sunt străini.

Farul s-a bazat pe 31 de fotbalişti, 12 dintre ei fiind autohtoni născuţi după 1 ianuarie 2000.

În cazul în care va fi utilizat, Ioan Filip va bifa meciul 200 în Liga 1. Actualul mijlocaş al gazdelor are în palmares două titluri, cu Oţelul în ediția 2010/11 şi Viitorul în sezonul 2016/17.

Partida va fi transmisă în direct de LOOK Sport, DIGI Sport și TELEKOM Sport.