FC Voluntari – Dinamo. Fără gol în cinci etape

FC Voluntari - Dinamo, luni - 8 martie, ora 20.30

7 noiembrie 2020, FC Voluntari - CSM Politehnica Iaşi 4-0 a fost ultima victorie reuşită de ilfoveni în Liga 1 pe teren propriu. Au urmat două remize şi patru partide pierdute.

11 dintre cele 28 de goluri marcate de FC Voluntari au fost înscrise în urma unor faze fixe.

25 dintre cele 37 de goluri încasate de ilfoveni au fost primite în repriza secundă.

Dinamo este fără gol marcat în ultimele cinci runde, interval în care a scos doar un punct (0-0 cu Sepsi OSK, acasă).

14 dintre cele 23 de goluri marcate de roş-albi în ediţia curentă au fost izbutite în repriza secundă.

Gruparea bucureşteană a primit cel puţin un gol în 20 dintre cele 25 de meciuri disputate în sezonul actual.

FC Voluntari şi Dinamo s-au mai întâlnit de 17 ori în principala competiţie internă, de două ori s-au impus ilfovenii, de 14 ori au câştigat bucureştenii, iar un joc s-a terminat la egalitate.

Prima dispută a avut loc pe 13 august 2015, Dinamo - FC Voluntari 3-0, antrenori Mircea Rednic, respectiv Bogdan Argeş Vintilă.

Cele mai multe goluri s-au marcat pe 13 aprilie 2018, FC Voluntari - Dinamo 2-4 (Voicu, Balaur / Popa dublă, Balaur autogol, Mahlangu). Acesta avea să fie şi ultimul joc pe banca ilfovenilor pentru Claudiu Niculescu, antrenorul sub conducerea căruia au câştigat Cupa şi Supercupa României în 2017.

Singura remiză s-a consemnat pe 31 mai 2019, 0-0 pe terenul dinamoviştilor.

Întâiul succes din contul gazdelor din această rundă: 9 februarie 2020, FC Voluntari - Dinamo 2-1.

Cea mai recentă întâlnire directă: 20 noiembrie 2020, Dinamo - FC Voluntari 3-0, goluri înscrise de Paul Anton şi Borja Valle - dublă.