FC Voluntari – Academica. Derby în Ilfov

FC Voluntari - Academica Clinceni, vineri – 4 decembrie, ora 17.15

Nouă victorii, două remize şi cinci înfrângeri este palmaresul înregistrat de FC Voluntari pe teren propriu în actualul an calendaristic. Aceştia au marcat în 13 dintre cele 16 jocuri disputate acasă în 2020, dar au şi primit cel puţin un gol în nouă partide.

14 dintre cele 16 goluri încasate de FC Voluntari în ediţia curentă au fost primite în repriza secundă.

FC Voluntari este echipa cu cele mai multe goluri marcate cu capul, 6 din 14.

Academica este neînvinsă în acest sezon pe teren advers, în dreptul grupării din Clinceni fiind înregistrate două succese (1-0 cu Universitatea Craiova, 2-0 cu Astra) şi trei rezultate de egalitate (2-2 cu FC Hermannstadt, 0-0 cu FC Botoşani, 0-0 cu UTA).

Șapte dintre cele 11 goluri înscrise de Academica au fost reuşite din faze fixe, capitol unde gruparea antrenată de Ilie Poenaru este singura din CASA Liga 1 fără gol încasat din momente statice.

FC Voluntari şi Academica s-au mai întâlnit în principala competiţie internă doar în ediţia precedentă, fiecare reuşind câte două victorii.

- Prima partidă a avut loc pe 21 septembrie 2019, FC Voluntari - Academica 1-2. În retur, pe 1 februarie 2020, FC Voluntari a câştigat în deplasare tot cu 2-1.

- Cea mai mare diferenţă de scor: 13 iunie 2020, FC Voluntari - Academica 3-0.

- Cea mai recentă confruntare directă: 17 iulie 2020, Academica - FC Voluntari 2-1 (marcatori Adrian Şut, Jovan Markovic, respectiv Alexandru Tudorie).

Mediile de vârstă

FC Voluntari - 25 ani şi 7 luni;

Academica Clinceni - 25 de ani.

Numai 25 de jucători a utilizat FC Voluntari în primele 11 etape, cifră întâlnită doar în dreptul celor de la UTA Arad.

Ilie Poenaru s-a bazat pe 28 de fotbalişti, dintre care Octavian Vâlceanu şi Mladen Jutric au bifat toate minutele.

Partida va fi transmisă în direct de LOOK Sport, DIGI Sport și TELEKOM Sport.