FC U Craiova 1948 – UTA. Invincibilitatea lui Napoli

FC U Craiova 1948 - UTA Arad, duminică, 22 ianuarie - ora 15.30

Oltenii au avut un final de 2022 foarte bun, cu două succese şi o remiză în campionat, rezultate în urma cărora au urcat în clasament până pe locul 10. De asemenea, elevii lui Nicolo Napoli s-au calificat şi în sferturile Cupei României, acolo unde vor da chiar peste UTA Arad.

9 septembrie 2022, FC Botoşani - UTA 1-2: a fost singura victorie reuşită de arădeni în precedentele 23 de deplasări din Superliga României, interval în care au  mai înregistrat 10 rezultate de egalitate şi 12 partide pierdute.

57 % este media posesiei înregistrate de FCU Craiova 1948 în primele 21 de etape, a doua cea mai bună din campionat.

58 de mingi recuperate / meci este media arădenilor din acest sezon, capitol la care sunt depăşiţi doar de CFR Cluj;

20 de driblinguri / meci au reuşit craiovenii în ediţia curentă, cele mai multe dintre toate competitoarele.

12 dintre cele 18 de goluri marcate de arădeni au fost reuşite în prima repriză.

25 de jucători au utilizat oltenii în campionatul actual, dintre care 14 străini (UTA Arad - 12 străini).

Arădenii s-au bazat pe 28 de fotbalişti, dintre care șapte sunt autohtoni eligibili U 21 (FC U 1948 - doi jucători români eligibili U 21 utilizaţi).

Ultima confruntare directă dintre cele două echipe în principala competiţie internă a avut loc pe 26 august 2022, UTA Arad - FC U Craiova 1948 2-1, goluri înscrise de P. Otele, V. Postolachi, respectiv G. Iancu.

Nicolo Napoli este neînvins în duelurile cu arădenii, palmaresul tehnicianului italian în toate competiţiile cuprinzând trei victorii şi două remize.

Partida va fi transmisă în direct de PRIMA Sport, DIGI Sport și ORANGE Sport.