FC Hermannstadt – Dinamo. Deschis oricărui rezultat

FC Hermannstadt - Dinamo, miercuri - 13 ianuarie, ora 19.00

13 decembrie 2020, FC Hermannstadt - FC Voluntari 3-2 a fost singura victorie reuşită de sibieni în ultimele cinci meciuri disputate pe teren propriu în campionat, în rest au o remiză (1-1 cu UTA Arad) şi trei înfrângeri.

Doar o partidă au pierdut bucureştenii din precedentele șase disputate în CASA Liga 1 (17 decembrie 2020, Dinamo -CFR Cluj 0-2), interval în care au mai înregistrat trei succese şi două rezultate de egalitate.

Sibienii au primit cel puţin un gol în 11 din ultimele 12 meciuri jucate acasă în campionat.

Șase dintre cele 18 goluri reuşite de roş-albi au avut la bază un moment static.

11 dintre cele 18 goluri primite de bucureşteni au fost încasate în prima repriză.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de șapte ori în principala competiţie internă, de trei ori s-au impus dinamoviştii, un joc a fost câştigat de FC Hermannstadt, iar alte trei partide s-au terminat la egalitate.

Primul meci a avut loc pe 25 august 2018, Dinamo - FC Hermannstadt 2-1. Golul victoriei a fost înscris în minutul 90+3 de Pesic, din pasa lui Nistor.

O singură remiză albă s-a consemnat între cele două, pe 15 mai 2019, pe terenul sibienilor.

Unicul succes din contul gazdelor din această rundă s-a înregistrat pe 7 decembrie 2019, FC Hermannstadt - Dinamo 4-2.

Cea mai recentă întâlnire directă: 24 august 2020, Dinamo - FC Hermannstadt 1-1, marcatori Deian Sorescu, respectiv Jo Santos Oliveira.

Dinamo s-a bazat în primele 15 runde pe 32 de jucători. Dintre aceştia, Deian Sorescu a fost fotbalistul cu cele mai multe contribuţii ofensive, trei goluri marcate şi patru pase decisive (15 jocuri).

Partida va fi transmisă în direct de LOOK Sport, DIGI Sport și TELEKOM Sport.