FC Argeș – Politehnica Iași. Malele vs Cristea

FC Argeş Piteşti - CSM Politehnica Iaşi, luni - 8 martie, ora 17.30

Piteştenii au pierdut în runda precedentă, 0-5 pe terenul echipei CFR, insuccesul oprind o serie de 11 meciuri la rând fără înfrângere (cinci victorii, șase remize).

19 dintre cele 24 de goluri înscrise de argeşeni au fost marcate în repriza secundă, dintre care nouă după minutul 75.

20 decembrie 2020, FC Hermannstadt - CSM Politehnica Iaşi 0-1: a fost ultima victorie reuşită de moldoveni în Liga 1. Au urmat două rezultate de egalitate şi șapte înfrângeri.

Moldovenii au cea mai slabă apărare din campionat, 52 de goluri încasate în meciurile decise pe teren, dintre care 28 în repriza a doua.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă doar în turul sezonului regulat curent, pe 20 noiembrie 2020, când au remizat la Iaşi, scor 1-1, marcatori Andrei Cristea, respectiv Cephas Malele.

Mediile de vârstă

FC Argeş - 27 ani şi 5 luni;

Politehnica Iaşi - 26 de ani.

20 dintre cei 38 de jucători utilizaţi de piteşteni în ediţia curentă au debutat pe prima scenă din România, printre ei şi Cephas Malele, vârful argeşenilor având cifre formidabile: opt goluri marcate, o pasă decisivă şi două penalty-uri scoase.

19 dintre cei 37 de jucători cu minute pentru Poli Iaşi în sezonul 2020/21 sunt străini, o cifră întâlnită la finalul rundei precedente doar în dreptul celor de la FC Hermannstadt. Aceştia şi-au trecut în cont 10 goluri şi 10 pase decisive.

Partida va fi transmisă în direct de LOOK Sport, DIGI Sport și TELEKOM Sport.