Farul – Gaz Metan. Hagi, în fața suporterilor constănțeni

Farul Constanţa - Gaz Metan Mediaş, duminică - 25 iulie, ora 18.30

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 17 ori în principala competiţie internă, de șase ori au câştigat constănţenii, de opt ori s-au impus medieşenii, iar alte trei partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Farul gazdă: 9 jocuri - 5 victorii Viitorul - două remize - două succese Gaz Metan.

Prima partidă a avut loc pe 20 august 2012, Viitorul - Gaz Metan 0-1. Oaspeţii au înscris în minutul 88 prin Victoraş Astafei, asta după ce în prima repriză Florin Dan a ratat un penalty.

Un singur meci s-a încheiat fără gol, pe 18 august 2013, cu Viitorul gazdă.

Cea mai mare diferenţă de scor s-a înregistrat pe 9 martie 2014, Gaz Metan - Viitorul 4-0 (Ciprian Petre, Alexandru Munteanu, Bogdan Ţîru - autogol, Bawab).

Întâia victorie din contul dobrogenilor: 8 aprilie 2015, Viitorul - Gaz Metan 1-0.

Cea mai recentă întâlnire directă: 20 aprilie 2021, Viitorul - Gaz Metan 1-0, gol marcat de Andrei Ciobanu.

Partida va fi transmisă în direct de LOOK Sport, DIGI Sport și TELEKOM Sport.