Farul – CFR. Meciul cu numărul 900

Farul Constanța - CFR Cluj, sâmbătă, 19 martie – ora 20.30

Runda a 2-a din play-off programează un duel de gală la nivelul băncilor tehnice, cel între două legende ale fotbalului românesc, Gheorghe Hagi şi Dan Petrescu, foşti colegi la Steaua în finalul anilor '80, dar mai ales la naţională, între 1990-2000, când au contribuit împreună la cele mai mari performanţe din istoria primei reprezentative. Va fi a 11-a confruntare directă din postura de antrenori, precedentele 10 încheindu-se astfel: trei cu victorii Hagi, șase succese Petrescu şi o remiză.

Totodată, Farul şi CFR se vor întâlni pentru a 27-a oară în principala competiţie internă, palmaresul disputelor anterioare fiind favorabil clujenilor, care au bifat 13 victorii, cu cinci peste numărul succeselor reuşite de dobrogeni, alte cinci jocuri încheindu-se la egalitate.

Primul meci a avut loc pe 18 octombrie 2012 şi a consemnat o mare surpriză la vremea respectivă, asta deoarece clujenii evoluau în grupele UCL. Partida s-a terminat 1-0 pentru constănţeni, chiar în Gruia, gol înscris de Gabi Iancu. În returul stagiunii 2012-2013 a fost 2-0 pentru CFR, marcatori Ciprian Deac şi Sergiu Buş.

Doar două jocuri s-au încheiat fără gol marcat, ambele cu CFR gazdă (9 aprilie 2017 şi 14 februarie 2020).

O partidă pe care suporterii dobrogenilor nu o vor uita vreodată a fost cea din 13 mai 2017, Viitorul - CFR Cluj 1-0 (gol Gabi Iancu, din penalty), meci la finalul căruia gazdele au sărbătorit titlul, devenind cea mai tânără campioană din Europa.

CFR s-a impus în abele jocuri din sezonul regulat 2021-2022, 1-0 pe teren propriu şi 2-0 în deplasare.

Mediile de vârstă

Farul Constanţa - 23 de ani, a doua cea mai mică din campionat;

CFR Cluj - 26 ani şi două luni.

Partida va consemna şi un reper important stastistic pentru CFR: meciul 900 pe prima scenă, o cifră atinsă în istoria fotbalului românesc doar de alte 15 echipe.

Partida va fi transmisă în direct de LOOK Sport, DIGI Sport și TELEKOM Sport.