Runda a 20-a a fost deschisă de confruntarea dintre câştigătoarea Cupei şi Supercupei din 2017, FC Voluntari şi liderul la zi din Liga 1 Betano, CFR Cluj. S-au impus oaspeţii, care au ajuns la 46 de puncte, cele mai multe în 20 de jocuri de când s-a trecut la actualul sistem şi la 14 meciuri fără gol încasat!

Sâmbăta fotbalistică a început la Chiajna, unde gazdele au câştigat al șaselea meci (din 10) sub conducerea lui Ion Moldovan, cel care, cu un procentaj de 60 % puncte obţinute, este al doilea cel mai bun antrenor din istoria ilfovenilor pe prima scenă, după Laurenţiu Reghecampf (70,8 % în sezonul 2011-2012).

Unul dintre cele mai frumoase meciuri din ediţia curentă s-a jucat pe noua arenă din Craiova şi a adus faţă în faţă echipele cu cele mai mici medii de vârstă. S-au impus oltenii, asta după ce au întors rezultatul în repriza secundă, performanţă întâlnită în acest sezon doar în alte două jocuri (etapa a 6-a, CSM Poli Iaşi - Dinamo 2-1, după 0-1 la pauză; etapa a 7-a, FC Botoşani - Concordia 2-1, după 0-1 la pauză).

Au urmat meciurile de duminică, CSM Poli Iaşi - Astra 1-0, victorie care îi ţine pe moldoveni în lupta pentru un loc din play-off şi FCSB - Juventus 4-0, rezultat decis de doi dintre cei mai buni tineri jucători din campionatul intern, Florin Tănase - dublă şi Florinel Coman - două pase decisive. De asemenea, Budescu a înscris pentru a doua oară din corner, reuşita sa fiind a 20-a în Liga 1 din afara careului (din 54 de goluri).

Ultimele două partide au adus patru puncte în contul oaspeţilor. Astfel, Gaz Metan a scos o remiză la Timişoara, joc în care Bojan Golubovic a înscris pentru a 55-a oară în principala competiţie internă din România, reuşita sa urcându-l, din nou, pe locul secund în topul marcatorilor străini all-time, la egalitate cu Eric de Oliveira, ambii la nouă goluri în spatele brazilianului Wesley. Tot ieri, Dinamo a bifat al treilea meci la rând în deplasare fără gol primit, 3-0 cu Sepsi, joc în care Hanca a oferit trei pase decisive, performanţă pe care a mai realizat-o în stagiunea curentă doar Constantin Budescu (etapa a 15-a, FCSB - ACS Poli 7-0).