Chindia  - FC Voluntari. Daniel Popa sau Vadim Rață?

Chindia Târgoviște - FC Voluntari, sâmbătă, 22 ianuarie – ora 14.30

Târgoviştenii s-au impus în ultima etapă din 2021, 1-0 pe terenul Academicii, şi au oprit o serie de șase meciuri în care au scos doar două puncte.

De partea cealaltă, ilfovenii sunt revelaţia actualei ediţii a Ligii 1. Aceştia au încheiat anul trecut cu șapte partide fără înfrângere în campionat (trei victorii, patru remize), rezultate care i-au urcat în clasament până pe poziţia a treia.

Chindia este echipa cu cele mai multe meciuri fără gol marcat în primele 21 de etape, 12 partide;

18 dintre cele 25 de goluri înscrise de FC Voluntari în acest sezon au fost marcate în repriza secundă.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de op ori în principala competiţie internă, de patru ori au câştigat târgoviştenii, de trei ori s-au impus ilfovenii, iar un joc s-a terminat la egalitate.

Primul meci a avut loc pe 7 octombrie 2019, FC Voluntari - Chindia 0-1 (autogol Julio Rodriguez). În returul sezonului regulat 2019/2020, FC Voluntari a câştigat în deplasare cu 2-1, graţie golului reuşit de Cătălin Ţîră în minutul 90+3.

Cea mai recentă întâlnire directă: 27 august 2021, FC Voluntari - Chindia 2-1, marcatori Ion Gheorghe, Adam Nemec, respectiv Daniel Popa.

Daniel Popa este jucătorul cu cele mai multe contribuţii ofensive din tabăra gazdelor, vârful Chindiei contribuind la șase dintre golurile marcate de dâmboviţeni (patru goluri marcate, două pase decisive).

Cu șase goluri marcate şi trei pase decisive, moldoveanul Vadim Raţă este al doilea cel mai bun străin din campionat la capitolul contribuţii ofensive, fiind depăşit doar de Jefte Betancor.

Partida va fi transmisă în direct de LOOK Sport, DIGI Sport și TELEKOM Sport.