Astra Giurgiu - FC Hermannstadt, luni – 7 octombrie, ora 20.30

Giurgiuvenii sunt fără înfrângere pe teren propriu în acest sezon, palmaresul lor cuprinzând trei succese (2-1 cu FCSB, 3-2 cu CFR, 3-2 cu Dinamo) şi două rezultate de egalitate (2-2 cu FC Botoşani, 1-1 cu Viitorul).

FC Hermannstadt este fără victorie în deplasare în acest an calendaristic, în care a înregistrat în deplasările din campionat cinci remize şi a pierdut 11 jocuri.

Astra a marcat în șapte dintre cele 11 runde, dar a şi primit cel puţin un gol în fiecare etapă.

- Cinci dintre reuşitele giurgiuvenilor au fost izbutite din faze fixe.

- Cinci dintre cele 14 goluri încasate de elevii lui Dan Alexa au fost primite între minutele 16-30.

FC Hermannstadt este echipa cu cele mai multe meciuri fără gol marcat, șase.

- Șase dintre cele 11 reuşite izbutite de sibieni au fost marcate din faze fixe.

- Ardelenii au încasat cel puţin un gol în 10 dintre cele 11 runde.

- 15 goluri a primit FC Hermannstadt în repriza secundă, dintre care șase între minutele 46-60.

Astra şi FC Hermannstadt s-au mai întâlnit în principala competiţie internă doar în sezonul regulat precedent, când giurgiuvenii s-au impus în ambele meciuri, 2-0 în deplasare (marcatori Llullaku, Erico da Silva) şi 1-0 pe teren propriu (gol înscris de Ionuţ Butean).

Mediile de vârstă ale celor două loturi: Astra - 25 ani şi 9 luni; FC Hermannstadt - 26 ani şi 7 luni, a 3-a cea mai mare din campionat.

- Astra Giurgiu s-a bazat pe 27 de jucători, dintre care 11 sunt debutanţi pe prima scenă în acest sezon.

- 28 de fotbalişti au evoluat pentru FC Hermannstadt în primele 11 runde, însă numai patru dintre aceştia sunt autohtoni născuţi după 1 ianuarie 1998.

Duelul antrenorilor

Astra este a cincea echipă pe care Dan Alexa o antrenează în CASA Liga 1 (ACS Poli 2013/2014, 2015/2016; ASA Tg. Mureş 2016/2017; Concordia 2016/2017, 2017/2018; Dunărea Călăraşi 2018/2019; Astra 2019/2020). În tot acest interval, a strâns 108 meciuri în principala competiţie internă, 26 încheiate cu victorii, 33 la egalitate şi 49 cu înfrângeri.

Eugen Neagoe, antrenorul care a avut rezultate remarcabile la Poli Iaşi în 2016/2017 şi Sepsi OSK (2017/2018, 2018/2019), revine în CASA Liga 1, după ce a început sezonul pe banca dinamoviştilor. FC Hermannstadt este a șasea echipă pe care o antrenează din postura de principal pe prima scenă. Palmaresul său cuprinde 172 de jocuri, 58 victorii, 40 remize şi 74 de înfrângeri.