Astra – Dinamo. Visând la Cupa României

Astra Giurgiu - Dinamo, vineri - 16 aprilie, ora 20.30

6 februarie 2021, Astra - FC Argeş 0-2 a fost singura înfrângere suferită de giurgiuveni în ultimele 12 etape, interval în care au mai înregistrat cinci victorii şi șase rezultate de egalitate.

17 dintre cele 38 de goluri marcate de Astra în ediţia curentă au fost reuşite în urma unor faze fixe.

11 dintre cele 17 înfrângeri suferite de bucureşteni în sezonul actual au fost la un gol diferenţă.

26 dintre cele 41 de goluri încasate de Dinamo au fost primite până la pauză, dintre care nouă în primele 15 minute.

Astra şi Dinamo s-au mai întâlnit de 38 de ori în principala competiţie internă, de 15 ori au câştigat giurgiuvenii, de 12 ori s-au impus bucureştenii, iar alte 11 jocuri s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Astra gazdă: 19 meciuri - 10 victorii Astra - 4 remize - 5 succese Dinamo.

Prima partidă a avut loc pe 12 septembrie 1998, Dinamo - Astra 2-0, goluri „Jean" Vlădoiu şi Adi Mihalcea. Pe băncile tehnice s-au aflat Cornel Dinu, respectiv Gabi Stan.

Întâiul succes din contul Astrei s-a consemnat pe 13 iunie 2001, 4-3 pe arena din Ploieşti (Dăscălescu, Ilyeş, Crăciun, Stancu / Drăgan, Zicu, Ichim).

O singură întâlnire s-a încheiat fără gol, pe 11 decembrie 2011, cu Astra gazdă.

Cea mai mare diferenţă de scor: 6 decembrie 2014, Astra - Dinamo 6-1.

Cea mai recentă întâlnire directă: 21 februarie 2021, Astra - Dinamo 2-0, marcatori Valentin Gheorghe şi Albert Stahl.