Răzvan Patriche a împlinit 35 de ani în aprilie, dar vârsta nu lasă amprente pe evoluțiile lui. Căpitanul Academicii Clinceni, ajuns la 137 de meciuri în prima ligă, analizează cu atenție începutul nu tocmai fericit de sezon al echipei sale și încearcă să găsească soluții împreună cu colegii săi. Revelația ediției trecute de campionat a adunat doar un punct în primele șase etape.

Cum se simte în vestiarul Academicii începutul acesta greu de campionat?

Este apăsător. Dar avem jucători cu experiență şi ne vom reveni. Am reuşit să ne întoarcem cu un punct de la Buzău. A fost foarte important că am reuşit să revenim pe tabelă în minutele de prelungire. Cred că, pentru moral, a fost mai bine că am egalat la doi în finalul jocului, decât dacă s-ar fi terminat 1-1. La 1-1 aveam o părere de rău că nu am ținut de avantaj. Aşa, prin egalare, ne-am demonstrat că avem forță şi suntem bine şi mental.

Există o presiune a performanței din sezonul precedent?

Nu cred că ar trebui să ne mai gândim la asta. Sezonul precedent s-a dus. Ne-am bucurat pentru performanță, dar gata. Acum este alt campionat. Noi avem un start ratat acum. Dar, uşor-uşor, jocul creşte. Jucătorii noi au început să se obişnuiască cu jocul nostru, cu campionatul românesc.

Cum te motivezi după cinci înfrângeri consecutive?

Mai rău decât cinci, nu pot fi decât şase. Serios vorbind, cât puteam să mai pierdem. Până la urmă, sezonul precedent am fost în play-off. Acum am început mai greu. În primele două jocuri am întâlnit două echipe puternice, Sepsi şi CFR Cluj. Cu CFR am jucat chiar bine, dar am avut şi puțin ghinion. Cred că înfrângerea din meciul cu Dinamo ne-a demoralizat. Şi apoi am început prost cu FC U Craiova. Am echilibrat jocul, dar nu am reuşit să egalăm.

Ce aşteptări ai de la următoarele meciuri? Vine şi pauza pentru meciurile internaționale…

În primul rând, nu trebuie să pierdem cu CS Mioveni. Eu vreau să câştigăm. Apoi vedem. Reglăm totul în pauză. Dar trebuie să trecem cu bine peste meciul cu Mioveni. Cei de acolo formează o echipă solidă. Ați văzut ce rezultate au reuşit. Au bătut pe Sepsi şi Dinamo în deplasare. Acum au bătut pe FC U Craiova acasă. Dar sunt convins că vom face totul aşa cum trebuie şi vom fi fericiți la finalul jocului de luni.