Neînvinsă în ultimele trei etape ale Ligii 1 Casa Pariurilor, Chindia deschide vineri etapa a șaptea a campionatului cu o deplasare la Voluntari, pe stadionul unde a câștigat de două ori în ultimii doi ani (1-0 și 2-0). Daniel Neguț, unul dintre cei mai constanți jucători ai echipei târgoviștene, prefațează meciul de campionat și explică obiectivele echipei sale.

Vine meciul cu FC Voluntari, cu ce gânduri abordați acest joc?

Vom avea un meci greu, cu o echipă care vine după un eșec, la Arad. Vor fi și ei montați, dar noi mergem la victorie, avem mare nevoie de cele trei puncte.

Șase puncte după șase etape, cum ți se pare acest bilanț din debutul campionatului?

Nu pot spune că este extraordinar, dar nu e nici rău. Cred, totuși, că puteam obține mai mult din aceste jocuri. Dacă eram mai atențo, mai concentrați …

Ai revenit după accidentare și totuși jucat 20 de minute în repriza a doua a meciului cu Clinceni (2-2 la Buzău, runda trecută). Te simți în formă?

Am ratat două meciuri din cauza problemelor medicale, cele cu Dinamo și FCU Craiova, dar acum sunt ok. Am intrat puțin în meciul de la Buzău, nu am resimțit dureri ceea ce îmi asigură un confort psihic suplimentar. Sper să joc din primul minut la Voluntari și să îmi ajut echipa să câștige.

Echipa a arătat bine în ultimele etape, dacă nu ne gândim la finalul jocului cu Academica Clinceni …

(Oftează) Din păcate, așa este. Am tras învățăminte din acest final în care am fost egalați, iar acum trebuie să legăm două-trei victorii și să urcăm în clasament. Abordăm fiecare joc cu gândul la cele trei puncta, indiferent de adversar.

Ce le transmiți suporterilor, mai ales că în acest sezon Chindia se va  întoarce acasă, la Târgoviște?

Am văzut că suporterii sunt alături de noi și ne susțin meci de meci, indiferent unde jucăm. Le mulțumim pe această cale și sperăm să fie cât mai mulți, în continuare.

Care este obiectivul tău în acest sezon?

Obiectivul meu este să reușim să facem cel puțin ceea ce am realizat în sezonul trecut, adică meciuri bune și o clasare cât mai sus.